Virtualni međuškolski projekt iz katoličkog vjeronauka „upoznaj se(be)“

Potaknuti idejom da izazovnom vremenskom trenutku za poučavanje na daljinu odgovorimo na konstruktivan način odlučili smo sagledati pozitivne aspekte učenja na daljinu i iskoristiti ih. Kao plod tog promišljanja, na tragu uputa koje je svojevremeno izdala i ministrica znanosti i obrazovanja, nastao je ovaj naš projekt.

Projekt je nastao slučajnim „virtualnim“ susretom dvoje vjeroučitelja: s. Radmile Ilinović i našeg vjeroučitelja Antonia Šarina. Kako je razvijanje ideje oko osmišljavanja projekta napredovalo rasla je i želja: ponuditi učenicima novi i suvremeniji, a za osobni razvitak konstruktivniji oblik učenja.

Cilj projekta je povezati parove dviju škola (OŠ Rapska iz Zagreba i OŠ Ivana Rabljanina Rab) kako bi  učenicima omogućili razvijanje kompetencija suradničkog učenja. U sklopu međupredmetnih tema naglašena je potreba da učenici upoznaju jedni druge i sami sebe (samospoznaja),  uče se razlikovati bitno od nebitnog, te razvijaju prezentacijske sposobnosti. Sve to saželi smo u četiri faze (tjedna) projekta u kojima će učenici, ostvarujući međusobnu suradnju virtualnim putem, razmjenjivati ideje, iskustva i mišljenja. Kroz cijelo vrijeme odvijanja projektnih aktivnosti vjeroučitelji prate rad učeničkih timova i usmjeravaju/vrednuju njihove rezultate kroz povratne informacije.

U kontekstu predviđenih nastavnih cjelina mentorski pristup pruža ujedno i ostvarenje jednog od postavljenih ishoda a to je usvajanje i uočavanje važnosti suradnje (u odnosu prema učitelju), kao i  suradničko učenje koje predstavlja konkretno življenje ideale slobode i odgovornosti (među učenicima).

Nadamo se kako će ovaj projekt dviju „rapskih“ škola biti dobar uvod u nastavak suradnje kroz nastojanje da se u okviru kurikuluma katoličkog vjeronauka učenicima pomogne usvojiti kršćanske vrijednosti, koje su temelj svakog demokratski razvijenog društva.

objavio: Administrator   datum: 22. 5. 2020.