« Prosinac 2017 »

Razredna nastava:

1. 12. 2017.

Putovanje "Borninim vremeplovom" s Krešimirom Butkovićem

U sklopu Mjeseca hrvatske knjige koji se obilježava od 15. listopada do 15. studenog, našu je školu 17. 10. posjetio književnik Krešimir Butković koji je predstavio svoj novi roman za djecu "Bornin vremeplov". Zahvaljujući donaciji autora i nakladnika Funditus, knjigu možete posuditi u našoj školskoj knjižnici! Više o susretu i romanu pročitajte u nastavku...

Krešimir Butković rođen je 1973. godine u Zagrebu, a od 1991. godine objavljuje poeziju i prozu u književnim časopisima. Njegova poezija ukoričena je 2003. godine u zajedničkoj zbirci Svjetlost ognjišta, nakon čega su uslijedile samostalne zbirke Šetnja života, Krug dana te dva romana Fifty-fifty i Molitelj. Autor je posbno vezan za otok Rab pa tako redovito objavljuje kolumne, književne recenzije i kratke priče u Rapskom listu.

Bornin vremeplov (naklada Funditus), autorov prvi roman za djecu, emotivna je i napeta dječja pustolovina u kojoj glavni junaci Borna i Nika putuju kroz vrijeme pri čemu nailaze na mnoge peripetije. Veći dio radnje odvija se u 80-im godinama prošlog stoljeća, godinama u kojima Nika i Borna "zaglave" zbog munje koja pokvari njihov vremenski stroj. Godine su to u kojima je Bornin pokojni otac Borninih godina, ali i vrijeme u kojem vrijede drugačija pravila, druga valuta, drugi su trendovi i drugačiji žargon.
Na susretu su učenici predmetne nastave imali priliku saznati kako je nastao roman, otkuda uopće autoru ideja za pisanje dječjeg romana te tematike, a posebno ih je zanimalo jesu li stvarni Nika i Borna, koji su poslužili kao predložak za književne likove, i danas zaljubljeni.

Članovi dramske skupine i njihova voditelja Gordana Ćuk Ribarić iznenadili su književnika postavivši na scenu jedan ulomak iz njegova romana te na taj način uspjeli i onima koji roman još nisu čitali predočiti koliko humora, zabave i napetosti krije u sebi.
Na kraju ugodnog druženja s književnikom učenici su sudjelovali u kvizu o poznavanju rječnika i predmeta iz 80-ih godina te dokazali da su spremni za putovanje Borninim vremeplovom.

Književni susret pratio je i Rapksi list te njihov osvrt možete pročitati na stranicama portala Rab danas.

objavio: Administrator   datum: 19. 10. 2016.

UPUTE ZA KORIŠTENJE             E-DNEVNIKA