« Svibanj 2018 »

1. 12. 2017.

Zahvaljujući "Lutkoforu" loparski mališani naučili "sve" o kazalištu

Autor: Tonka Kavran, Centar za kulturu Lopar

U ponedjeljak (28. studenog) u loparsku školu doputovalo je mobilno lutkarsko kazalište, točnije "Lutkofor" – edukativno-umjetnički projekt Gradskog kazališta lutaka Rijeka, u režiji Serđa Dlačića. Kroz izuzetno zabavnu predstavu "Vuk i tri prašćića", koja je korištena kao okosnica projekta, učenici su imali priliku upoznati se s procesom nastanka lutkarske predstave te osnovnim pojmovima vezanima uz kazalište. Naučili su, primjerice,...

...tko je inspicijent, koje su zadaće redatelja, tehnologa, glumca lutkara i drugih djelatnika kazališta, što je to dramski tekst i kako se „štriha“, koje vrste lutaka postoje i još štošta drugoga. Nakon izuzetno zabavne predstave o kazalištu, odnosno o nastanku lutkarske predstave, učenicima su dodijeljene uloge te su, uz mentorstvo glumaca, i sami pripremili kraću predstavu.

Jedna skupina djece izradila je lutke i scenografiju, druga skupina bila je u ulozi kazališnog zbora, a treću skupinu činili su glumci. Predstavu su najavili voditelji, a čitav proces odvijao se pod budnim okom inspicijenta. Djeca su se pritom sjajno zabavila i naučila, kako su sami istaknuli, "sve" o kazalištu! smiley

Gostovanje "Lutkofora" organizirano je u suradnji Centra za kulturu Lopar i GKL Rijeka te pod pokroviteljstvom Općine Lopar.

objavio: Administrator   datum: 1. 12. 2016.

VAŽNO!

Proces prijave na sve radionice, webinare i e-tečajeve vršit će se kroz novu CARNET-ovu aplikaciju EMA (Education Management Application) preko sljedeće poveznice – https://ema.e-skole.hr/, u koju se korisnici prijavljuju sa svojim AAI@EduHr korisničkim računom. Upute za korištenje aplikacije EMA preuzmite ovdje.

Radionica "Kreiranje multimedijskih dokumenata i animacija" (trajanje 5 sati) namijenjena je  svim učiteljima.

Radionica "Digitalna tehnologija za potporu posebnim odgojno-obrazovnim potrebama" (trajanje 7 sati) namijenjena je  svim učiteljima.