« Lipanj 2017 »

Zahvaljujući "Lutkoforu" loparski mališani naučili "sve" o kazalištu

Autor: Tonka Kavran, Centar za kulturu Lopar

U ponedjeljak (28. studenog) u loparsku školu doputovalo je mobilno lutkarsko kazalište, točnije "Lutkofor" – edukativno-umjetnički projekt Gradskog kazališta lutaka Rijeka, u režiji Serđa Dlačića. Kroz izuzetno zabavnu predstavu "Vuk i tri prašćića", koja je korištena kao okosnica projekta, učenici su imali priliku upoznati se s procesom nastanka lutkarske predstave te osnovnim pojmovima vezanima uz kazalište. Naučili su, primjerice,...

...tko je inspicijent, koje su zadaće redatelja, tehnologa, glumca lutkara i drugih djelatnika kazališta, što je to dramski tekst i kako se „štriha“, koje vrste lutaka postoje i još štošta drugoga. Nakon izuzetno zabavne predstave o kazalištu, odnosno o nastanku lutkarske predstave, učenicima su dodijeljene uloge te su, uz mentorstvo glumaca, i sami pripremili kraću predstavu.

Jedna skupina djece izradila je lutke i scenografiju, druga skupina bila je u ulozi kazališnog zbora, a treću skupinu činili su glumci. Predstavu su najavili voditelji, a čitav proces odvijao se pod budnim okom inspicijenta. Djeca su se pritom sjajno zabavila i naučila, kako su sami istaknuli, "sve" o kazalištu! smiley

Gostovanje "Lutkofora" organizirano je u suradnji Centra za kulturu Lopar i GKL Rijeka te pod pokroviteljstvom Općine Lopar.

objavio: Administrator   datum: 1. 12. 2016.

Mole se svi učitelji da redovito provjeravaju svoj sandučić e-pošte na domeni skole.hr te da ga prema potrebi prazne kako bi pravovremeno dobili sve informacije vezane za projekt e-Škole.

Dokument koji sadrži popis i kratak opis svih radionica, webinara i MOOC-ova koji će biti održani u sklopu projekta te okvirni terminski plan provedbe pogledajte ovdje.