« Lipanj 2017 »

Debatni klub po prvi puta na međunarodnom turniru

Najhrabriji debatanti našeg kluba odlučili su za svoj prvi debatni turnir odabrati onaj međunarodni, na engleskom jeziku.

Na tezu Na tezu "Voting should be mandatory" (Glasovanje bi trebalo biti obavezno), četiri učenika 6. razreda - Tara Babić, Petra Faflja, Dominik Dumenčić i Marin Karavlah, te tri osmaša - Dino Morić, Gjozefina Noshi i Morena Biondić, zajedno s učiteljicom Gabrijelom Ševerdija intenzivno su se spremali mjesec dana, a kako su prošla tri kola debatiranja na International Middle Schools Debate Tournament, održanom 18. ožujka 2017. u Sloveniji, pročitajte u nastavku...

Domaćin međunarodnog debatnog natjecanja ove je godine bila Osnovna škola Domžale iz grada Domžale, smještenog desetak kilometara od Ljubljane. Sudjelovalo je sveukupno 27 timova i to 13 slovenskih, 11 hrvatskih i 3 njemačka tima.

Na samom otvorenju, učenicima i mentorima obratili su se predstavnici škole te organizatori natjecanja, slovenska udruga Za in proti. Sudionike su pozdravili i učenici škole, koji su kratkim prigodnim programom službeno otvorili natjecanje.

Turnir se sastojao od tri kola debatiranja. U prva dva kola učenici su debatirali na pripremljenu tezu "Voting should be mandatory".

Tim Rab 1 (Gjozefina Noshi, Tara Babić i Morena Biondić) u prvom su kolu bili afirmacijska strana i borili se protiv tima Kaštelan 1, dok su naš drugi tim, Rab 2 (Petra Faflja, Dino Morić i Dominik Dumenčić) u prvom kolu bili negacijska strana u borbi protiv slovenskog tima BTC. Oba naša tima u prvom su kolu zabilježila pobjedu, dok je u drugom krugu Rab 1 pobijedio protivnički tim iz Slovenije, dok je Rab 2 izgubio od jednog drugog hrvatskog tima.

U trećem kolu, takozvanom impromptu, učenici su tezu saznali sat vremena prije samog debatiranja, a zadatak im je bio sastaviti debatni case samostalno, bez pomoći mentora i bez korištenja mobitela ili računala. Na tezu "We should let women compete against men in all non-contact sports", oba naša tima zastupala su afirmacijsku stranu, no nisu uspjela nadglasati trećeplasirani tim iz Slovenije i petoplasirani tim iz Njemačke.

Sveukupno, tim Rab 1 plasirao se na 14., dok je tim Rab 2 zauzeo 24. mjesto.

Za njihovo prvo debatiranje, k tome još i na engleskom jeziku, dvije od tri moguće pobjede za tim Rab 1 i jedna od tri pobjede za tim Rab 2, iznimno je uspješan rezultat! yes

Čestitke učenicima na hrabrosti, trudu, radu i pokazanim vještinama. Osmašima debatantima želimo uspješan nastavak debatiranja u srednjoj školi, a šestašima puno sreće i uspjeha na nadolazećim hrvatskim i međunarodnim turnirima! wink

objavio: Administrator   datum: 19. 3. 2017.

Mole se svi učitelji da redovito provjeravaju svoj sandučić e-pošte na domeni skole.hr te da ga prema potrebi prazne kako bi pravovremeno dobili sve informacije vezane za projekt e-Škole.

Dokument koji sadrži popis i kratak opis svih radionica, webinara i MOOC-ova koji će biti održani u sklopu projekta te okvirni terminski plan provedbe pogledajte ovdje.