« Srpanj 2022 »

Naša je škola među 150 školskih i narodnih knjižnica uključenih u projekt "Čitam lakše - pristupačnost čitanja digitalnih sadržaja" kojemu je cilj poticati čitanje i učiniti digitalne sadržaje pristupačne i dostupne osobama s teškoćama čitanja. Nositelj projekta jest Nacionalna i sveučilišna knjižnica u Zagrebu, suradnik je tvrtka Omoguru uz podršku Ministarstva kulture i medija.

Sudjelovanjem u ovom projektu našim učenicima s disleksijom i teškoćama čitanja dostupni su do kraja nastavne godine sljedeći sadržaji i mogućnosti:

• pristup djelima iz Digitalnih zbirki NSK te knjižnici s eLektirama, klasicima i kratkim pričama
  • ugodno čitanje na mobitelima, tabletima i računalima
  • dodavanje vlastitih digitalnih knjiga i tekstova
  • izrađivanje radova i skripti za učenje i zabavu s pomoću bilješki iz knjiga, udžbenika i internetskih izvora
  • pretvaranje teksta u zvuk

Našim učiteljima aplikacija omogućuje odabir onih sadržaja koji su ili već prilagođeni učenicima s teškoćama čitanja ili samostalnu izradu pristupačnih sadržaja u aplikaciji Lexie.

Za dodatna pitanja i upute za korištenje aplikacije možete kontaktirati koordinatoricu projekta na školskoj razini knjižničarku Monu Othman.

Čitam lakše - letak

Upute za korištenje aplikacije Lexie

U školskoj godini 2023./24. s učenicima 3. razreda u matičnoj školi i njihovim učiteljicama Senkom Krstinić i Doris Škapul sudjelujemo u međunarodnom čitalačkom projektu nakladničke kuće Ibis grafika. Svrha je ovog projekta ponuditi djeci knjigu koja zaokuplja pažnju i svojim tekstom i ilustracijama pa čak i izvantekstualnim elementima koji mogu biti poticaj za razgovor.

Više o projektu možete pročitati na stranicama nakladnika Ibis grafike: https://nasamalaknjiznica.hr/

Cilj je projekta poticanje razvoja socio-emocionalnih kompetencija učenika pomoću terapeutskih priča.

Projekt su osmislile i provode ga stručne suradnice knjižničarke, psihologinje socijalne pedagoginje iz OŠ Gornja Vežica, OŠ Ivana Rabljanina Rab i OŠ Drago Gervais Brešca, a priključile su im se i druge škole iz Primorsko-goranske županije.

U našoj školi projekt provode stručne suradnice socijalna pedagoginja Kristina Ribarić, psihologinja Ana Matušan i  knjižničarka Mona Othman s učenicima 1. a i 1.b razreda te u suradnji s učiteljicama Renatom Žentil i Herminom Krstinić. Aktivnosti u sklopu našeg projekta te upute i vježbe za roditelje i rad kod kuće imate u prezentaciji niže.