« Svibanj 2021 »

Kalendar rada šk.god 2020./21.
Prijam roditelja

Raspored prijama roditelja možete provjeriti ovdje

Ukupno: 602065

Mona Othman, prof.bibl.

Tel: 051 / 724 036 (18)

E-mail adresa:

knjiznica@os-irabljanina-rab.skole.hr

RADNO VRIJEME

Ponedjeljak

Utorak

Srijeda

Četvrtak

Petak*

Dnevni odmor

8.00/13:00

14.00/19:00

Pretraži naš mrežni katalog, saznaj

koje knjige imamo i jesu li trenutačno

slobodne!

Jedan petak u mjesecu knjižnica je otvorena u popodnevnoj smjeni!

VIRTUALNA KNJIŽNICA OŠ IVANA RABLJANINA RAB

RAD KNJIŽNICE OŠ IVANA RABLJANINA RAB U UVJETIMA BOLESTI COVID-19

Organizacija rada školske knjižnice oslanja se na Upute i preporuke Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo (HZJZ) objavljene 24. kolovoza 2020. i Ministarstva znanosti i obrazovanja od 29. kolovoza 2020. te na Smjernice za rad školskih knjižnica u uvjetima bolesti COVID-19 od 4. rujna 2020. Hrvatskoga zavoda za knjižničarstvo.

Obuhvaćene su sve međusobno povezane djelatnosti kroz koje školska knjižnica ostvaruje svoj rad, a temelje se na Standardu za školske knjižnice (odgojno-obrazovne djelatnosti, stručno knjižnične djelatnosti i kulturne i javne djelatnosti), uz napomenu da je opseg usluga za korisnike smanjen zbog nemogućnosti poštivanja svih epidemioloških mjera.

1. Knjižnica će biti otvorena za korisnike u redovnom radnom vremenu.
  2. U knjižnicu se ulazi isključivo iz dvorišta (NE kroz BIC).
  3. Zbog ograničenog prostora u knjižnici istovremeno mogu boraviti 2 KORISNIKA IZ ISTOG RAZREDA/GRUPE poštujući strogu mjeru održavanja fizičke udaljenosti od 2 metra u svim smjerovima. Prije svega se misli na red za vraćanje/posudbu kod učenika predmetne nastave.
  4. Odgojno-obrazovna i kulturno-javna djelatnost knjižnice neće se održavati u prostoru knjižnice, nego u dvorištu škole ili virtualno i to na mrežnim stranicama knjižnice, u i na društvenoj mreži za udaljeno učenje Microsoft Teams  .
  5. POSUDBA knjižnične građe provodit će se na sljedeći način:

PODRUČNE ŠKOLE

• vraćanje i posudba knjiga organizira se u suradnji s učiteljicama razredne nastave koje knjižničarki dostavljaju vraćene knjige i dogovaraju te preuzimaju naslove za posudbu.

RAZREDNA NASTAVA U MATIČNOJ ŠKOLI (1. – 4. razred)

PREDMETNA NASTAVA (5. – 8. razred)

POSUDBA KNJIGA

• učenici dolaze u knjižnicu u dogovorenom i za njih predviđenom terminu (koji knjižničarka dogovori ili s razrednikom, ili učiteljem Hrvatskog jezika ili s nekim drugim predmetnim učiteljem odnosno s učenikom ako je samostalno naručio knjigu putem e-pošte knjižnice/Teamsa).
  • dolazi najviše po dvoje učenika, poštujući sljedeće epidemiološke mjere: u knjižnicu se ulazi s maskom, ispred ulaza i u knjižnici potrebno je održavati propisani razmak od 2 m, u knjižnici istovremeno može biti najviše dvoje korisnika, na ulazu je potrebno dezinficirati ruke, zabranjeno je samostalno uzimanje građe s polica! Knjigu izdaje knjižničarka.

VRAĆANJE KNJIGA

• Posuđena građa vraća se u za to predviđenu kutiju na ulazu u knjižnicu (ulazi se isključivo iz dvorišta). U knjigu koja se vraća potrebno je umetnuti papirić s osobnim podatcima učenika (ime i prezime, razred). Ispred ulaza je također potrebno održavati fizičku udaljenost od 1,5m ako čeka više učenika.
  • Učenici knjige mogu vratiti u sljedećim terminima:
  1. prije ulaska u školsku zgradu
  2. nakon završetka nastave (kod odlaska kući)
  3. u terminu koji dobiju od razrednika/učitelja (uz uvjet da su taj termin učitelj/ica i knjižničarka unaprijed dogovorili)

S obzirom na to da je obavezna karantena vraćene građe u trajanju od 72 sata, to može utjecati na dostupnost građe za posudbu pa se mole učenici i učitelji za razumijevanje.

Dostupnost građe može se provjeriti u online katalogu školske knjižnice, preko e-pošte knjižnice (mona.othman@skole.hr) ili u Teamsu s knjižničarkom. Na taj se način može dogovoriti i termin posudbe.

Izdvojeno

UPUTE ZA KORIŠTENJE E-DNEVNIKA