« Studeni 2019 »

Kalendar rada šk.god 2019./20.

Napisala: Ivana Maričić, učiteljica prirode

15. lipnja 2018. godine, zadnji dan nastavne godine učenici OŠ Ivana Rabljanina Rab obilježili su provedbom školskog projekta EM kugle. Tim događajem postali su dio svjetskog projekta koji se održava na globalnoj razini u više od 100 zemalja svake godine 08.08. pod nazivom EM MUD BALL DAY.

Okupili smo se u jutarnjim satima na Šetalištu fra Odorika Badurine, na potezu od kupališta Škver prema Samostanu sv. Eufemije. Učenici su zajedno s učiteljicama, učiteljima, ravnateljicom i stručnom službom škole bacili u more 1.000 glinenih kugli s efektivnim mikroorganizmima. Osim sa šetnice, glinene kugle učenici su bacili i s Eko broda kojeg je za potrebe ovog projekta školi na raspolaganje dalo komunalno društvo Dundovo d.o.o..

Ovom količinom proizvedenih i u more bačenih kugli trebali bismo pročistiti oko 1000 četvornih metara rapskog morskoga dna, a kako bi i znanstveno potvrdili učinak kugli, djelatnici NZZJZ PGŽ, Ispostave Rab analizirat će uzorak mora uzet prije i nakon bacanja kugli. Glinene kugle s efektivnim mikroorganizmima izradili su učenici 6-ih razreda zajedno sa učiteljicom prirode Ivanom Maričić, voditeljicom projekta. Priprema projekta počela je u drugom polugodištu s edukativnim predavanjima. Učenici su naučili osnovno o djelovanju dobrih bakterija na morskom dnu.

Učenice su osmislile sadržaj letaka i plakata; učenica Lana Fafanđel je izradila plakat a učenica Ema Debelić logo projekta.

Nakon što smo bacili kugle u more, glina se otopila a efektivni mikroorganizmi u kuglama su našli svoje mjesto na morskom dnu. Njihova je uloga da pomognu u bioremediaciji mora te da obnove zdrav i bogat život u moru. Dobre bakterije će svojim biokemijskim aktivnostima razgraditi nataloženi otpadni mulj.

Događaj su svojim dolaskom podržali gradonačelnik Grada Raba Nikola Grgurić, pročelnik Upravnog odjela za komunalni sustav i zaštitu okoliša Grada Raba Matko Krstačić, direktor komunalnog društva Dundovo d.o.o. Mladen Kuparić, predstavnici Nastavnog zavoda za javno zdravstvo PGŽ, Ispostave Rab, Vladimir Rimac i Vladimir Mišić, a u provedbi ovog ekološkog projekta pomogli su Turistička zajednica Grada Raba i djelatnici Efektivnih mikroorganizama originalna tehnologija Rijeka d.o.o.

OBAVIJEST UČITELJIMA

NA STRANICI MZO NALAZE SE SNIMKE ODRŽANIH WEBINARA TE NAJAVA NOVIH VEZANIH UZ KURIKULARNU REFORMU. WEBINARE MOŽETE PRATITI NA OVOJ POVEZNICI.

STRANICA MINISTARSTVA ZNANOSTI I OBRAZOVANJA RH

Obavijest svim učenicima i roditeljima!

Ušljivost glave česta je pojava među djecom u vrtićima i školama, a pravovremeno otkrivanje i tretiranje uvelike pomaže sprječavanju njenog širenja. Detalje o tome kako prepoznati i suzbiti ušljivost saznajte ovdje.