« Srpanj 2024 »

Produženi boravak - PŠ Lopar

JOLA ŠPANJOL, učiteljica razredne nastave

Produženi boravak je neposredni odgojno - obrazovni rad koji se provodi u školi nakon redovite nastave.

Organiziran je za učenike od 1. do 4. razreda,  u vremenu od 11:00 - 16:00 sati.

U produženom boravku provode  se specifični oblici rada koji imaju za cilj u sigurnom i poticajnom školskom ozračju i igri:

• učiti učenike kako redovito, odgovorno i samostalno učiti

• planirati dnevne aktivnosti

• razvijati individualne sposobnosti i interese učenika

• učiti ih vještinama komunikacije, suradnje i pomaganja

• razvijati kod učenika pozitivnu sliku o sebi i drugima

• poticati prijateljstvo

• osposobiti učenike za kreativno korištenje slobodnog vremena

Za vrijeme boravka izmjenjuju se odmor, ručak, vrijeme za pisanje zadaće te slobodno organizirano vrijeme.

Prigodnim aktivnostima obilježavaju se važniji dani, blagdani i praznici tijekom nastavne godine.

Veljača u produženom boravku

Veljača je već svima znana - mjesec mačaka, ljubavi i maškara. Veljača prevrtača donijela nam je mnogo aktivnosti i obilježavanja posebnih dana u godini. Učenici su se pisano i usmeno izražavali na temu ''Ljubav'', pisali ljubavne poruke, čitali legendu o sv. Valentinu te radili srca za svoje voljene.

Isto tako, saznali smo nešto više o mačkama, njihovom izgledu i glasanju.

Obilježili smo i Dan sigurnijeg interneta gdje smo saznali kako je uopće internet nastao, definirali što je internet, čemu služi, kako bismo se trebali ponašati ( komunicirati) na internetu te za što ga zapravo najviše koristimo. Također, vidjeli smo na nekim primjerima koje su to loše strane pretjeranog boravka na internetu ili korištenja raznih aplikacija bez nadzora roditelja ili neke odrasle osobe. Izradili smo plakat s najčešće korištenim aplikacijama.

Za 100. dan škole proveli smo razgovor zašto volimo školu, podijelili smo se u skupine i pisali 100 zadataka zbrajanja i oduzimanja, 100 riječi koje smo naučili u prvih 100 dana škole te pokušali napisati 100 gradova u Republici Hrvatskoj.

Za kraj mjeseca, obilježili smo Dan ružičastih majica koji je u svijetu poznat kao Međunarodni dan prevencije vršnjačkog nasilja. Izrezivali smo majice u ružičastim nijansama te pisali poruke podrške u znak nepodržavanja nasilja nad i među djecom. Ovaj dan nas je podsjetio kako svaki dan trebamo učiti i vježbati pravila ponašanja u razredu, školi i na školskom dvorištu.

objavio: Matea Pičuljan Kolić   datum: 22. 3. 2023.