« Lipanj 2018 »

Matea Pičuljan, učiteljica razredne nastave

Produženi boravak Područne škole Lopar ima otvorena svoja vrata već drugu godinu zaredom. Boravak u školi nakon redovite prijepodnevne nastave je neobavezni oblik odgojno-obrazovnog rada. Organiziran je za učenike od I. do IV. razreda, u trajanju od 11.30 – 15.00 sati.

Dolazak i odlazak učenika u učionicu produženog boravka odvija se sukladno potrebama učenika i roditelja.

Rad u produženom boravku je drugačiji od rada u redovitoj nastavi (ne svodi se samo na pisanje zadaće i dovršavanje određenih zadataka). Osim ponavljanja i uvježbavanja nastavnih sadržaja koje su učenici ujutro usvajali na nastavi te pisanja domaće zadaće, osmišljavaju se  i načini kreativnog provođenja slobodnog organiziranog vremena, kroz učenje i igru.

Dakle, za vrijeme boravka izmjenjuju se odmor, vrijeme za pisanje zadaće i slobodno organizirano vrijeme. wink

Aktivnosti u PB Lopar

TJEDAN LJUBAZNOSTI I MEĐUSOBNE TOLERANCIJE

U produženom boravku se od 13. do 17. studenog obilježavao Tjedan ljubaznosti i tolerancije. Svjetski dan ljubaznosti obilježava se 13. studenog, te je cilj promicati toleranciju i prihvaćati različitosti bez obzira na izgled, religiju, naciju, rasu, boju kože. Međunarodni dan tolerancije obilježava se 16. studenog te je cilj poštivati i uvažavati drugačije od nas. Povodom tih dana provodile su se različite aktivnosti ali sve s jednim ciljem - prihvaćati druge učenike i njihovo ponašanje na način na koji bismo željeli da se oni ponašaju prema nama.

Gledali smo animirani film Ružno pače, koji se zbog svojeg izgleda razlikuje od ostalih pačića. Pačići su ga  izbjegavali i nisu se htjeli igrati s njim. Razgovarali smo o takvom prihvatljivom-pristojnom/neprihvatljivom-nepristojnom ponašanju. Pričali smo o osjećajima pačića (djece) – kako se takva djeca osjećaju ako ih odbacuju, rugaju im se ili ih ne poštuju.

Došli smo do zaključka da smo svi različiti i da imamo jednaka prava bez obzira na bilo kakve različitosti. Pisali smo pisma pačiću u kojima su učenici samostalno izražavali svoje misli i osjećaje. Nadalje, naučili smo da ljubaznost znači ne ismijavati druge, ne nazivati pogrdnim imenima, ne udarati slabijeg od sebe. Unatoč svojoj različitosti svi možemo biti dobri prijatelji.

Tih smo dana nastojali biti što ljubazniji jedni prema drugima. Svakoga dana možemo iskazati svoju ljubaznost – počevši  od pozdrava u jutro, pridržavanjem vrata škole, osmijehom, lijepom riječi. Prisjetili smo se i čarobnih riječi koje često puta i zaboravimo a koje znače mnogo: molimhvala, izvoli oprosti. Kada to iskreno mislimo i kažemo onda je to dokaz naše ljubaznosti.

objavio: Saša Šević   datum: 28. 11. 2017.

VAŽNO!

Proces prijave na sve radionice, webinare i e-tečajeve vršit će se kroz novu CARNET-ovu aplikaciju EMA (Education Management Application) preko sljedeće poveznice – https://ema.e-skole.hr/, u koju se korisnici prijavljuju sa svojim AAI@EduHr korisničkim računom. Upute za korištenje aplikacije EMA preuzmite ovdje.

Radionica "Kreiranje multimedijskih dokumenata i animacija" (trajanje 5 sati) namijenjena je  svim učiteljima.

Radionica "Digitalna tehnologija za potporu posebnim odgojno-obrazovnim potrebama" (trajanje 7 sati) namijenjena je  svim učiteljima.